STATUT STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ INSTYTUTU JĘZYKA POLSKIEGO UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO „VIA LINGUAE”
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
- Stowarzyszenie Przyjaciół Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego „Via Linguae”, zwane w dalszych postanowieniach Statutu „Stowarzyszeniem”, działa na podstawie przepisów ustawy „Prawo o stowarzyszeniach” z dnia 7 kwietnia 1989 roku (Dz.U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późniejszych zmianami) oraz na podstawie postanowień niniejszego Statutu.
- Stowarzyszenie może używać nazwy skróconej: Stowarzyszenie „Via Linguae”.
§ 2
- Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Zadania mieszczące się w zakresie działalności statutowej Stowarzyszenia mogą być realizowane także poza granicami kraju.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Katowice.
§ 3
Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele i programy działania oraz struktury organizacyjne, a także uchwala akty wewnętrzne dotyczące działalności.
§ 4
- Działalność Stowarzyszenia opiera się przede wszystkim na pracy społecznej jego członków.
- Do prowadzenia swych działań Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
§ 5
Stowarzyszenie może używać pieczęci, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, oraz wyróżniającego Stowarzyszenie znaku graficznego, który po zarejestrowaniu podlegać będzie ochronie prawnej.
§ 6
Stowarzyszenie powołuje się na czas nieokreślony.
Rozdział II
Cele i sposoby działania
§ 7
Celami Stowarzyszenia są:
- działania na rzecz wzrostu świadomości językowej użytkowników polszczyzny;
- upowszechnianie dobrych, tj. poprawnych, właściwych oraz kulturalnych, społecznych praktyk komunikacyjnych, głównie w organach administracji państwowej, instytucjach edukacyjnych i kulturalnych oraz w podmiotach gospodarczych zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego;
- propagowanie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacji, przekonania, że język jest wartością;
- popularyzacja wiedzy o języku polskim i działalność kulturalnojęzykowa;
- promowanie i upowszechnianie najważniejszych osiągnięć Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, zwanego dalej Instytutem;
- wspieranie działań Instytutu w obszarze działań naukowo-dydaktycznych;
- pomoc w zakresie zdobywania środków finansowych związanych z działalnością statutową Instytutu;
- działania na rzecz ochrony praw obywatelskich, równych praw kobiet i mężczyzn oraz mniejszości, a także propagowania postaw obywatelskiej aktywności i odpowiedzialności;
- działania służące pokonywaniu barier społecznych i językowych oraz wyrównywaniu szans grup słabszych lub zagrożonych społecznym wykluczeniem (m.in. osób z wadami wymowy, mniejszości, uchodźców, dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych patologią i ubóstwem lub terenów zaniedbanych gospodarczo, społecznie, kulturowo);
- wspieranie i podejmowanie działań o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, artystycznym oraz inicjatyw służących ochronie dóbr kultury
i tradycji; - udzielanie wsparcia inicjatywom zgodnym z celami Stowarzyszenia.
§ 8
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- prowadzenie badań naukowych oraz działalności informacyjnej i wydawniczej;
- organizowanie seminariów, szkoleń, kursów, warsztatów, wykładów, pogadanek, konferencji, debat i wyjazdów naukowych, konkursów, zjazdów środowisk itp.;
- promocję wiedzy o języku polskim;
- publikowanie wydawnictw;
- współpracę i wzajemną pomoc członków Stowarzyszenia;
- współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Stowarzyszenia;
- współpracę z krajowymi i zagranicznymi osobami fizycznymi i prawnymi, przedsiębiorstwami, wszelkimi instytucjami, szkołami wyższymi i ośrodkami badawczymi w zakresie wymienionym w celach działania Stowarzyszenia;
- gromadzenie funduszy i środków ruchomych celem wspierania działalności Stowarzyszenia oraz Instytutu;
- fundowanie stypendiów, grantów i nagród;
- prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia.
§ 9
Stowarzyszenie może zostać członkiem polskich i międzynarodowych organizacji o podobnych celach działania na zasadach autonomii.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 10
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- zwyczajnych,
- honorowych,
- wspierających.
§ 11
- Członkiem zwyczajnym może być każda osoba fizyczna, która złoży pisemną deklarację przynależności.
- Członkiem Stowarzyszenia może być zarówno obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, jak i cudzoziemiec, który mieszka w Polsce lub przebywa poza jej granicami.
- Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia przyjmowani są na podstawie pisemnej deklaracji przez Zarząd Stowarzyszenia zwykłą większością głosów w drodze uchwały.
§ 12
- Członkiem honorowym może być osoba fizyczna szczególnie zasłużona w realizowaniu celów Stowarzyszenia.
- Nadanie godności członka honorowego następuje na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków podjętej przy 2/3 głosów pozytywnych na wniosek Zarządu.
§ 13
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która wspiera jego działania w sposób finansowy, rzeczowy lub merytoryczny.
- Formę i rodzaj wspierania Stowarzyszenia członkowie wspierający ustalą z Zarządem Stowarzyszenia.
- Nadanie godności członka wspierającego następuje po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu.
§ 14
1. Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają prawo do:
- biernego i czynnego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia;
- uczestniczenia i głosowania w Walnym Zebraniu Członków;
- korzystania z urządzeń, świadczeń i pomocy Stowarzyszenia;
- uczestniczenia w zebraniach, odczytach, szkoleniach, konferencjach, sympozjach itp., organizowanych lub współorganizowanych przez Stowarzyszenie;
- korzystania z rekomendacji, gwarancji i opieki Stowarzyszenia w swojej działalności, o ile ta nie jest sprzeczna z działaniem celowym Stowarzyszenia;
- zgłaszania opinii wniosków i postulatów dotyczących działalności Stowarzyszenia pod adresem jego władz;
- występowania do Zarządu z wszelką inicjatywą;
- korzystania z innych możliwości, jakie stwarza swoim członkom Stowarzyszenie.
2. Członkowie zwyczajni są zobowiązani:
- aktywnie uczestniczyć w realizacji celów Stowarzyszenia;
- przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia;
- regularnie opłacać składki członkowskie;
- swoją postawą i działaniami przyczyniać się do wzrostu roli i znaczenia Stowarzyszenia oraz dbać o jego dobre imię.
§ 15
- Członkowie honorowi i wspierający nie posiadają biernego i czynnego prawa wyborczego, mogą być jednak głosem doradczym w statutowych działaniach Stowarzyszenia, ale bez prawa głosu stanowiącego. Poza tym mają takie same prawa jak członkowie zwyczajni.
- Członkowie honorowi wspierają Stowarzyszenie moralnie swoim doświadczeniem, nazwiskiem i autorytetem społecznym.
- Członek wspierający jest zobowiązany do regularnego wywiązywania się z deklarowanych świadczeń oraz przestrzegania Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.
- Członkowie wspierający – osoby prawne – działają przez swoich przedstawicieli.
- Członek wspierający zwolniony jest z opłacania składek członkowskich.
- Członek honorowy zwolniony jest z opłacania składek członkowskich oraz z aktywnego uczestniczenia w pracach Stowarzyszenia.
§ 16
1. Członkostwo zwyczajne ustaje w przypadku:
- dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi po uprzednim uregulowaniu składek członkowskich i innych zobowiązań;
- skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający 13 miesięcy;
- skreślenia z listy członków na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków na pisemny umotywowany wniosek Zarządu lub co najmniej 1/4 członków Stowarzyszenia, którego podstawą jest zarzut działania w sprzeczności ze Statutem oraz uchwałami Stowarzyszenia.
2. Członkostwo honorowe wygasa przez:
- dobrowolne zrzeczenie się go zgłoszone na piśmie;
- skreślenie z listy członków honorowych wskutek działań rażąco sprzecznych z celami statutowymi Stowarzyszenia na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków na wniosek Zarządu.
3. Członkostwo wspierające wygasa przez:
- dobrowolne zrzeczenie się go zgłoszone na piśmie;
- skreślenie z listy członków wspierających na podstawie uchwały Zarządu wskutek zaprzestania wspierania Stowarzyszenia przez okres co najmniej 3 lat lub w następstwie działań rażąco sprzecznych z celami statutowymi Stowarzyszenia.
4. Członkostwo zwyczajne, honorowe i wspierające (członka będącego osobą prawną) ustaje w przypadku rozwiązania Stowarzyszenia, a także w przypadku utraty pełnej zdolności do czynności prawnych (ubezwłasnowolnienia) członka Stowarzyszenia oraz w przypadku jego śmierci. W przypadku członka wspierającego wygasa ono również wraz z utratą przez niego osobowości prawnej.
5. W przypadku śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego Stowarzyszenia, utratę członkostwa stwierdza Zarząd, uwzględniając zmianę w liście członków Stowarzyszenia.
6. Od uchwały odmawiającej przyjęcia na członka Stowarzyszenia i od uchwały o skreśleniu z listy członków Stowarzyszenia przysługuje zarówno wnioskującemu o przyjęcie, jak i skreślonemu członkowi prawo odwołania się do Walnego Zebrania Członków w terminie 30 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Uchwała Walnego Zebrania Członków podjęta w wyniku rozpatrzenia odwołania jest ostateczna.
Rozdział IV
Struktura organizacyjna Stowarzyszenia
§ 17
1. Władzami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zebranie Członków;
b) Zarząd;
c) Komisja Rewizyjna.
2. Kadencja władz wybieralnych Stowarzyszenia, tj. Zarządu i Komisji Rewizyjnej, trwa 4 lata.
Walne Zebranie Członków
§ 18
- Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków zwoływane jest przez Zarząd raz w roku jako sprawozdawcze i co cztery lata jako sprawozdawczo-wyborcze.
- O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zebrania Członków pocztą elektroniczną i na stronie internetowej Stowarzyszenia.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd:
a. z własnej inicjatywy – na podstawie uchwały Zarządu;
b. na żądanie Komisji Rewizyjnej;
c. na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia. - Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków powinno być zwołane w terminie do 28 dni od dnia otrzymania żądania, wniosku lub podjętej własnej uchwały, nie licząc jednak okresu wakacji letnich (lipiec–sierpień), i powinno obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane. O jego terminie członkowie powinni być powiadomieni co najmniej 14 dni wcześniej pocztą elektroniczną i na stronie internetowej Stowarzyszenia.
§ 19
Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
- określanie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia;
- wybór i odwoływanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
- udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej;
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu;
- podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych przez Zarząd, Komisję Rewizyjną i członków;
- uchwalanie zmian statutowych;
- ustalanie wysokości rocznej składki członkowskiej;
- podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku;
- podejmowanie innych uchwał, które wymagają decyzji Walnego Zebrania Członków.
§ 20
- Uchwały Walnego Zebrania Członków podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków w pierwszym terminie, a bez względu na liczbę obecnych członków w drugim terminie, który może być wyznaczony pół godziny później tego samego dnia.
Każdemu członkowi zwyczajnemu przysługuje jeden głos. - Członkowie Zarządu nie biorą udziału w głosowaniu dotyczącym udzielenia im absolutorium.
- Głosowanie na Walnym Zebraniu jest jawne. Wybór władz Stowarzyszenia odbywa się w głosowaniu tajnym.
- We wszystkich innych sprawach Walne Zebranie może uchwalić głosowanie tajne na wniosek co najmniej dwóch członków obecnych na Walnym Zebraniu.
- Z obrad Walnego Zebrania sporządzany jest protokół, który winien być podpisany przez przewodniczącego i sekretarza Walnego Zebrania.
Zarząd
§ 21
- Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, wykonuje uchwały Walnego Zebrania Członków oraz zalecenia Komisji Rewizyjnej, reprezentuje stowarzyszenie na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem Członków.
- Zarząd składa się z 4 do 7 osób wybieranych spośród członków Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Członków.
- Zarząd konstytuuje się sam, wybierając ze swego grona prezesa, wiceprezesa, sekretarza i skarbnika, a także, jeśli wybrano więcej osób, członka bądź członków Zarządu.
- Zarząd może uzupełnić swój skład o nowych członków w trybie kooptacji, jeśli skład Zarządu uległ zmniejszeniu w czasie trwania kadencji. W trybie tym można powołać nie więcej niż 1/3 liczby członków Zarządu.
- Członkowie Zarządu Stowarzyszenia nie mogą być osobami skazanymi prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Wszyscy członkowie Zarządu składają pisemne oświadczenia w tej sprawie.
§ 22
1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.
2. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków Zarządu.
3. W posiedzeniach Zarządu mogą uczestniczyć bez prawa głosu stanowiącego członkowie Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni goście.
4. Posiedzenia Zarządu są protokołowane.
§ 23
Do zakresu działania Zarządu należy:
- kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia;
- realizowanie celów Stowarzyszenia oraz uchwał Walnego Zebrania Członków;
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia;
- ustalanie planów działalności i budżetu Stowarzyszenia oraz zatwierdzanie sprawozdań z ich wykonania;
- podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich i prowadzenie dokumentacji członkowskiej;
- zwoływanie Walnego Zebrania Członków;
- składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków raz w roku;
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działania w jego imieniu;
- inicjowanie i prowadzenie innych prac wynikających z postanowień Statutu;
- zatrudnianie i zwalnianie pracowników Stowarzyszenia, podejmowanie uchwał w sprawach Stowarzyszenia nienależących do właściwości innych władz.
Komisja Rewizyjna
§ 24
- Komisja Rewizyjna jako organ kontroli Stowarzyszenia jest niezależna od Zarządu Stowarzyszenia.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków wybieranych spośród członków Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Członków.
- Komisja Rewizyjna wybiera spośród siebie przewodniczącego, zastępcę i sekretarza.
- Komisja Rewizyjna może uzupełnić swój skład o nowych członków w trybie kooptacji, jeśli jej skład uległ zmniejszeniu w czasie trwania kadencji. W trybie tym można powołać nie więcej niż 1/3 liczby członków Komisji Rewizyjnej.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej:
a. nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej;
b. nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
c. wszyscy członkowie Komisji Rewizyjnej podpisują stosowne oświadczenia w tej sprawie. - Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów przy obecności wszystkich członków Komisji Rewizyjnej.
§ 25
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrola całokształtu działalności Stowarzyszenia, a w szczególności gospodarki finansowej Stowarzyszenia;
- kontrola bieżącej działalności Zarządu;
- ocena pracy Zarządu oraz sporządzanie sprawozdań i bilansów;
- występowanie z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania zebrania posiedzenia Zarządu;
- składanie sprawozdań na Walnym Zebraniu Członków wraz z oceną działalności i wnioskami dotyczącymi udzielania absolutorium ustępującemu Zarządowi;
- przedstawianie Zarządowi wniosków w sprawie działalności Stowarzyszenia.
§ 26
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
- Członkowie Komisji mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu bez prawa głosu stanowiącego.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia.
§ 27
Organy Stowarzyszenia mogą uchwalać w granicach Statutu Stowarzyszenia regulaminy dla określenia toku swoich czynności.
Rozdział V
Majątek Stowarzyszenia
§ 28
- Majątek Stowarzyszenia stanowią ruchomości i fundusze.
- Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
a. składki członkowskie;
b. wpływy z własnej działalności statutowej;
c. granty i dotacje krajowe, unijne oraz pozaunijne programy pomocowe;
d. dotacje, subwencje, udziały i lokaty;
e. zapisy, datki, darowizny i spadki;
f. dochody z majątku Stowarzyszenia, a w szczególności odsetki z lokat i rachunków bankowych oraz innych form oszczędności. - Wszelkie środki pieniężne powinny być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia.
§ 29
- Funduszami i majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd.
- Zasady prowadzenia gospodarki finansowej Stowarzyszenia ustala Zarząd.
- Składki członkowskie (roczne) powinny być wpłacane w całości do końca pierwszego kwartału każdego roku.
- Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki, według zasad określonych przez Zarząd w ciągu dwóch tygodni od otrzymania informacji o przyjęciu na członka Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rozdział VI
Sposób reprezentacji
§ 30
Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, w tym w sprawach majątkowych, uprawnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
§ 31
- Zmiana statutu i rozwiązanie się Stowarzyszenia wymaga uchwały Walnego Zebrania Członków podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania.
- W razie podjęcia przez Walne Zebranie Członków uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie określa sposób jego likwidacji oraz cel i sposób przeznaczenia majątku Stowarzyszenia i dokonuje również wyboru likwidatorów.