Już 7 listopada odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Bliżej języka. Będzie ono poświęcone trudnej sztuce odczytywania najdawniejszych rękopisów. Wykład i warsztaty poprowadzi dr Marcin Kuźmicki, pracownik Zakładu Historii Języka Polskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasz Gość zauważa:
„O ile błądzić jest rzeczą ludzką, o tyle rzeczą diabelską jest trwanie w błędzie – jak mówi łacińska sentencja. Dwa kluczowe pojęcia zawarte w tytule, mianowicie błąd i emendacja, stanowią dwa filary, na których chciałbym oprzeć problematykę wykładu/warsztatu. By nie pozostawać w tych piekielnych kręgach nauki, to znaczy trwać na poziomie błędu, oraz by móc sięgnąć po drabinę odkupienia, którą powinna być emendacja, trzeba wpierw rozpoznać naturę owego błędu. Uprzedzając fakty, by nie robić niepotrzebnej nadziei, chciałbym zapowiedzieć, że nie jest to historia ze szczęśliwym zakończeniem. Wykład/warsztat to raczej droga po rzeczoną drabinę usłana licznymi potknięciami i upadkami, które się przytrafiają na naszej filologicznej drodze (staropolskiej ścieżce). W tym konkretnym przypadku chciałbym, by była to ścieżka od rękopisu do wydania/ od rękopisu do jego interpretacji”.
Wszystkie niezbędne informacje na temat wydarzenia (w tym te dotyczące rejestracji) znajdują się na załączonym plakacie.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.