28 maja 2026 roku odbyła się debata pt. „Jak mówić o niepełnosprawności? W kręgu humanistyki odpowiedzialnej i zaangażowanej.” To już trzecie spotkanie w cyklu zainicjowanym przez Stowarzyszenie Naukowe „Via Linguae” przy Uniwersytecie Śląskim, nad którym patronat objęło Polskie Towarzystwo Językoznawcze. Wydarzenie otworzyła prezeska Stowarzyszenia, dr Emilia Bańczyk, która powitała ekspertów i ekspertki: prof. Zenona Gajdzicę (pedagoga), prof. Agatę Chudzicką-Czupałę (psycholożkę), prof. Katarzynę Węsierską (logopedkę i specjalistkę z zakresu płynności mowy), prof. Grzegorza Odoja (etnologa, antropologa kulturowego i pedagoga) oraz dr Sylwię Wronę (pedagożkę).

Wydarzenie było okazją do wymiany myśli i podzielenia się doświadczeniami w pracy naukowej, społecznej i edukacyjnej związanymi z niepełnosprawnością. Prowadzący spotkanie – prof. Ewa Biłas-Pleszak i Adam Pastuch – pytali m.in. o podłoże niechęci społecznej wobec inności, bariery w procesie włączania uczniów z niepełnosprawnościami do szkół ogólnodostępnych czy potrzebę traktowania jąkania jako naturalnej różnorodności w komunikacji. Ożywione i inspirujące dyskusje podkreśliły rolę języka w budowaniu pozytywnych relacji społecznych.

